Een Audi A1 occasion kopen is vooral een kwestie van de juiste motor kiezen. Bij de eerste generatie (8X, 2010 tot 2018) hebben de vroege 1.2 en 1.4 TFSI een distributieketting die kan rekken. De latere motoren met distributieriem gelden als minder problematisch. De tweede generatie (GB, 2018 tot 2026) heeft alleen benzinemotoren en is ruimer dan de eerste. Controleer bij elke A1 de motorcode, het schakelgedrag van de S tronic, de onderhoudshistorie en openstaande terugroepacties. Zo voorkom je dure verrassingen.

De generaties en motoren op een rij

GeneratieBouwjarenCarrosserieMotoren
8X, voor facelift2010 tot februari 2015Driedeurs, Sportback vijfdeurs vanaf 20121.2 TFSI 86 pk, 1.4 TFSI 122, 140 (CoD) en 185 pk, 1.6 TDI 90 en 105 pk, 2.0 TDI 143 pk
8X, na faceliftfebruari 2015 tot 2018Driedeurs en Sportback1.0 TFSI 95 pk, 1.4 TFSI 125 pk, 1.4 TFSI CoD 150 pk, 1.8 TFSI 192 pk, 1.4 TDI ultra 90 pk, 1.6 TDI 116 pk
GB2018 tot 2026Alleen Sportback vijfdeurs25 TFSI 95 pk, 30 TFSI 110 of 116 pk, 35 TFSI 150 pk, 40 TFSI 200 of 207 pk

CoD staat voor cylinder on demand: de motor schakelt bij weinig belasting cilinders uit om brandstof te besparen. De facelift kwam in Nederland in februari 2015 op de markt. Daarbij vervielen de 1.2 TFSI en de 2.0 TDI.

Eerste generatie: kies bewust je motor

De 1.2 TFSI van 86 pk en de 1.4 TFSI van 122 pk zijn EA111-motoren met een distributieketting. Die ketting kan rekken of breken. De 1.4 TFSI van 185 pk kan veel olie gaan verbruiken. Wat daar precies achter zit, lees je in ons artikel over Audi A1 problemen.

De latere EA211-motoren hebben een distributieriem. De ADAC beschrijft die als duidelijk minder problematisch. Het lastige: "1.4 TFSI" staat op beide. Bouwjaar en typenaam zijn dus niet genoeg. Kijk naar de motorcode, het vermogen en de onderhoudsfacturen. Audi Nederland kan bovendien aan de hand van het chassisnummer vertellen of er een ketting of een riem in zit.

Ook bij de diesels, de 1.8 TFSI en de S1 telt de onderhoudshistorie.

Tweede generatie: wat betekenen 25, 30, 35 en 40?

Bij de tweede generatie gebruikt Audi getallen in plaats van cilinderinhoud. Dat verwart veel kopers. De 35 TFSI is geen 3,5-liter, maar een 1,5-liter viercilinder met 150 pk. De 25 en 30 TFSI zijn 1,0-liter driecilinders. De 40 TFSI is een 2,0-liter viercilinder van oorspronkelijk 200 pk. Latere buitenlandse uitvoeringen hebben 207 pk. Volgens de ANWB wordt de 40 TFSI sinds medio 2020 niet meer in Nederland geleverd.

De 30 TFSI bestond zowel met 110 als met 116 pk. De aanduiding "30 TFSI" zegt op zichzelf dus niet welk vermogen je hebt. De RDW-gegevens tonen het vermogen in kW. Reken dat om met de kW naar pk-tool.

De tweede generatie kent geen diesel en geen hybride. De A1 e-tron was een proefproject met een kleine vloot in München. Die vind je niet als gewone occasion.

Bijzondere varianten: S1, quattro en allstreet

  • S1 en S1 Sportback: eerste generatie, 2.0 TFSI van 231 pk, vierwielaandrijving (quattro) en een handgeschakelde zesbak. Een A1 met S line-uitrusting is geen S1.
  • A1 quattro: beperkte oplage van 333 stuks uit 2012. Volgens AutoWeek werden er in Nederland maar elf verkocht.
  • Citycarver en allstreet: de verhoogde versie van de tweede generatie, 4 cm hoger dan de Sportback. Audi gaf hem in 2022 de naam allstreet. Het is geen vierwielaandrijver en geen nieuwe generatie.

Handgeschakeld of S tronic?

De S tronic is een automaat met dubbele koppeling: twee koppelingen wisselen elkaar af. Meestal heeft de bak zeven versnellingen. De oorspronkelijke 40 TFSI heeft een zestraps S tronic. Volgens AutoWeek was de bak tot en met 2014 storingsgevoeliger dan in latere jaren. Ook bij de tweede generatie wordt soms lastig schakelgedrag gemeld. Wil je een automaat, kies dan bij voorkeur een jonger exemplaar en test de bak grondig. Een handbak is technisch eenvoudiger. Bekijk ook de onderhoudskosten van een automaat versus handbak.

Twijfel je over een auto? Doe de gratis AI-occasion-check en krijg een koopadvies met AankoopScore.
Gratis proberen

Uitvoering en ruimte

De eerste generatie kwam onder meer als Attraction, Ambition, Sport en Design, vaak met Pro Line-pakketten. De uitrusting verschilt sterk. Opties volgen ook niet volledig uit de naam van de uitvoering, dus controleer zelf wat erop zit. De eerste generatie heeft weinig ruimte achterin. Heb je regelmatig passagiers achterin, dan is de tweede generatie ruimer.

Zo controleer je een A1 bij de bezichtiging

  • Koude start: vraag de verkoper de motor koud te laten. Ratelen in de eerste seconden past bij een gerekte ketting van de 1.2 of 1.4 EA111.
  • Olie: bij de 185-pk-versie vraag je naar het olieverbruik en controleer je het peil. Zoek ook onder de motor naar oliesporen.
  • Proefrit met S tronic: rij rustig weg, manoeuvreer langzaam en schakel op. Let op schokken, trillingen en bijgeluiden.
  • Motor onder belasting: accelereer stevig. Onregelmatig lopen kan bij de tweede generatie wijzen op versleten bougies.
  • Onderzijde en remmen: kijk naar remschijven, uitlaat en oliesporen. Bij oudere exemplaren ook naar veren en dempers.
Tip

Vraag bij een A1 met distributieriem naar het onderhoudsvoorschrift en eventuele vervangingsfacturen. Laat het interval voor jouw motorcode door een Audi-dealer controleren. Wat een wissel kost, schat je met de distributieriem-calculator.

Onderhoudshistorie en papieren

Bij de A1 telt het onderhoud zwaar. De bougieproblemen van de tweede generatie hangen volgens de Wegenwacht meestal samen met achterstallig onderhoud. Ontbreekt de historie, lees dan eerst wat een occasion zonder onderhoudshistorie betekent. Twijfel je, laat dan een aankoopkeuring doen.

Kenteken checken voor je gaat kijken

Begin met de gratis kenteken check. Je ziet bouwjaar, vermogen, brandstof en of de auto is geïmporteerd. Vergelijk de kilometerstand met de NAP-tellerstandcheck en bekijk de keuringshistorie met de APK-check. Terugroepacties zijn per voertuig geregistreerd. Controleer dus met de terugroepactie-check of er nog iets openstaat. Bij de A1 waren er onder meer acties voor airbags, een gordelslot en injectoren. Wil je alles in één overzicht, gebruik dan de occasion check.

Let op

Een goede ADAC-score voor de A1 als model zegt niets over de ketting van één specifieke auto. De ADAC zet de A1 hoog in de pechstatistiek en beschrijft tegelijk kettingproblemen bij bepaalde motoren van de eerste generatie.

Veelgestelde vragen

Welke Audi A1 occasion is de beste keuze?

Een eerste generatie met EA211-riemmotor of een tweede generatie met complete onderhoudshistorie. Bij een automaat zijn exemplaren van na 2014 minder storingsgevoelig.

Hoe weet ik of een A1 een ketting of een riem heeft?

Kijk naar motorcode, vermogen en onderhoudsfacturen. Audi Nederland kan het ook vaststellen aan de hand van het chassisnummer.

Is een A1 na de facelift automatisch probleemvrij?

Nee. De S tronic is verbeterd, maar schakelgedrag en onderhoud blijven belangrijk. De TÜV ziet bovendien in alle jaargangen gebreken aan remschijven.

Is de A1 allstreet een vierwielaandrijver?

Nee. De allstreet is een verhoogde A1. Alleen de A1 quattro en de S1 van de eerste generatie hebben vierwielaandrijving.

Bestaat er een A1 diesel of hybride van de tweede generatie?

Nee. De tweede generatie heeft alleen TFSI-benzinemotoren. Wil je een diesel, dan zoek je in de eerste generatie.

Direct een kenteken controleren?

Gratis APK, NAP, WOK en alle RDW-gegevens, binnen 2 seconden.

NL

Scan je kenteken met de camera