Wil je een Renault Scénic occasion kopen? Kies dan eerst de juiste generatie en motor, want daar zit het grootste verschil in risico. Een 1.2 TCe vraagt andere controles dan een 1.3 TCe, en een vroege 1.5 dCi andere dan een 2.0 dCi. Controleer altijd de distributiefacturen, test een automaat grondig en kijk bij een Grand Scénic of de derde zitrij er echt in zit. Check daarna de historie per kenteken. Welke gebreken per motor spelen, lees je in ons artikel over Renault Scénic problemen.

De generaties Scénic op een rij

GeneratieBouwjarenMotorenBijzonderheden
Scénic I1996 tot 2003Benzine 1.4 tot 2.0, diesel 1.9 D, dT, dTi en dCiRX4 met vierwielaandrijving (2000 tot 2003)
Scénic II / Grand Scénic II2003 tot 2009, Grand vanaf 2004Benzine 1.4, 1.6, 2.0 en 2.0 Turbo; diesel 1.5, 1.9 en 2.0 dCiConquest vanaf 2007, met voorwielaandrijving
Scénic III / Grand Scénic III2009 tot 2016Benzine 1.6, 2.0, 1.4 TCe en later 1.2 TCe; diesel 1.5, 1.6, 1.9 en 2.0 dCiXmod vanaf 2013
Scénic IV / Grand Scénic IV2016 tot 2022, Grand tot 2023Benzine 1.2 TCe, later 1.3 TCe; diesel 1.5 dCi, 1.6 dCi, later Blue dCiOok als dCi 110 Hybrid Assist
Scenic E-Tech electricvanaf 2024Elektrisch, 60 of 87 kWhAfzonderlijk model, vijf zitplaatsen

De naam zegt niet alles. De RX4 had vierwielaandrijving. De Conquest ziet er stoer uit, maar heeft gewoon voorwielaandrijving. De Xmod is een aparte uitvoering naast de gewone Scénic en Grand Scénic.

Welke motor kies je?

Benzine: 1.2 TCe of 1.3 TCe

De 1.2 TCe kan bij bepaalde productiejaren veel olie verbruiken. De 1.3 TCe is volgens Renault een nieuwe motorfamilie, samen met Daimler ontwikkeld. Volgens L'Argus is hij duidelijk betrouwbaarder, al kent hij eigen storingen in de nokkenasverstelling. Die regelt wanneer de kleppen openen. Bij een Scénic IV is het dus belangrijk te weten welke van de twee erin zit.

Diesel: per motor anders

Bij de Scénic II beoordeelt Caradisiac de latere diesels gunstiger dan de vroege. De risico's verschillen sterk tussen de 1.5 dCi, de 1.9 dCi 120, de 1.9 dCi 130 en de 2.0 dCi. Een algemeen oordeel als "de dCi is betrouwbaar" klopt dus niet. Kijk naar de exacte motor en het onderhoud.

Hybrid Assist: een mildhybride

De Scénic IV dCi 110 Hybrid Assist is een diesel met elektrische ondersteuning. Hij heeft een kleine lithium-ionaccu van 48 volt en een handgeschakelde zesbak. Het is een mildhybride, geen volledig elektrische auto. Lees het verschil tussen full hybride en mild hybride.

Handbak of automaat?

De Scénic is er met handbak en met verschillende automaten. De Scénic III had een CVT bij de 2.0 benzine, een conventionele automaat bij bepaalde diesels en de EDC. EDC is Renaults automaat met dubbele koppeling. Bij de Scénic IV was de 1.3 TCe 140 leverbaar met een zeventraps EDC. De Blue dCi 120 en 150 kregen een zestraps EDC.

Volgens Autovisie wijzen slippen, schokken of inhouden bij een EDC op een mogelijk dure reparatie, zoals een nieuwe koppeling of revisie. Test daarom tijdens de proefrit vooral langzaam rijden, optrekken en schakelen in de file. Gebruik onze proefrit-checklist als leidraad.

Grand Scénic: vijf of zeven zitplaatsen

Een Grand Scénic is niet automatisch een zevenzitter. Renaults Nederlandse prijslijsten onderscheiden versies met vijf en met zeven zitplaatsen. Controleer dus het aantal stoelen voordat je afspreekt. De elektrische Scenic heeft vijf zitplaatsen. Twijfel je over het type auto, lees dan onze gids over een zevenpersoonsauto kopen.

Ook de uitvoeringsnaam zegt weinig over de uitrusting. De prijslijst van januari 2018 noemt Life, Zen, Intens, Bose en Initiale Paris. Uitrusting en opties verschilden ook per motor. Controleer dus zelf welke rijhulpsystemen aanwezig zijn.

Twijfel je over deze auto? Doe de gratis AI-occasion-check en krijg een koopadvies met AankoopScore.
Gratis proberen

Distributie: riem of ketting

Niet elke Scénic heeft dezelfde distributie. Bij de Scénic II hebben de meeste motoren een riem, maar de 2.0 dCi 150 niet. Bij de Scénic III hebben de TCe-motoren en de 1.6 en 2.0 dCi een ketting. De 1.9 dCi 130 heeft een riem. Zelfs binnen de 1.5 dCi verschillen de vervangingstermijnen per motorcode en productiedatum. Vraag dus naar de motorcode en de facturen van de laatste distributiebeurt. Lees meer over ketting en riem of bereken de kosten met de tool distributieriem vervangen.

Controlepunten bij bezichtiging en proefrit

  • 1.2 TCe: controleer het oliepeil. Luister of de distributieketting lawaai maakt. Een korte proefrit zegt niets over het olieverbruik, dus bekijk ook de tip hieronder.
  • Benzine Scénic II en III: loopt de motor onregelmatig of op drie cilinders, dan kan een bobine defect zijn.
  • Instrumentenpaneel Scénic II: werkt het scherm volledig? Vraag of het paneel ooit is vervangen. Na vervanging is de kilometerstand lastiger te beoordelen.
  • Scénic III: voel in de vloervakken of ze vochtig zijn. Controleer of de achterremmen vrij lopen na het lossen van de parkeerrem.
  • Onderstel Scénic II en III: let op speling in de stuurverbindingen, beschadigde veren, lekkende dempers en versleten remschijven.
  • Hybrid Assist: een brandend dynamolampje en een sterk beperkte snelheid passen bij een defecte omvormer.
Tip

Vraag bij een 1.2 TCe naar facturen waarop olie is bijgevuld. Wie veel moest bijvullen, had mogelijk last van het bekende olieverbruik. Wil je zekerheid, laat dan een aankoopkeuring doen.

Elektrische Scenic E-Tech

Sinds 2024 is de Scenic een volledig elektrisch model, met accu's van 60 kWh (170 pk) of 87 kWh (220 pk). Renault geeft 8 jaar of 160.000 km garantie op de accu, wat het eerst komt. De ondergrens is 70 procent van de oorspronkelijke capaciteit. Controleer dus de eerste toelatingsdatum en de kilometerstand. Bij exemplaren uit een bepaalde productiereeks liep een terugroepactie voor het parkeerblokkeermechanisme. Renault Nederland kondigde in september 2026 een vernieuwde Scenic aan met nieuwe accu's van 67 en 89 kWh. Schat de accu in met de EV Accu Calculator.

Historie controleren vóór de bezichtiging

Begin met de gratis kenteken check op PlateScout voor bouwjaar, brandstof en motorgegevens. Bekijk daarna de APK-historie en controleer de kilometerstand met de NAP-tellerstandcheck. Kijk met de terugroepactie-check of er een actie openstaat. Of doe alles tegelijk met de occasion check.

Let op

"Geen openstaande terugroepactie" bewijst niet dat alle acties zijn uitgevoerd. De RDW registreert acties pas sinds 1 november 2012 en is afhankelijk van meldingen door fabrikanten. Vraag bij een oudere Scénic naar de dealerhistorie.

Veelgestelde vragen

Heeft iedere Renault Scénic dezelfde distributie?

Nee. Sommige motoren hebben een riem, andere een ketting. Ook bij riemmotoren verschillen de vervangingstermijnen. Vraag altijd naar de motorcode en de facturen.

Is de 1.3 TCe dezelfde motor als de 1.2 TCe?

Nee. De 1.3 TCe is een nieuwe motorfamilie, ontwikkeld met Daimler. Hij geldt als betrouwbaarder, maar kent eigen storingen in de nokkenasverstelling.

Is een Grand Scénic altijd een zevenzitter?

Nee. Er zijn Grand Scénics met vijf en met zeven zitplaatsen. Tel de stoelen bij de bezichtiging.

Is de Hybrid Assist een elektrische Scénic?

Nee. Het is een diesel met elektrische ondersteuning en een 48-voltaccu. De volledig elektrische Scenic is een afzonderlijk model vanaf 2024.

Hoe lang heeft de elektrische Scenic garantie op de accu?

8 jaar of 160.000 km, wat het eerst wordt bereikt. Renault garandeert daarbij 70 procent van de oorspronkelijke capaciteit.

Direct een kenteken controleren?

Gratis APK, NAP, WOK en alle RDW-gegevens, binnen 2 seconden.

NL

Scan je kenteken met de camera