Occasionmonitor

8 inzichten voor wie nu een occasion koopt

Wat gebeurde er in april 2026 op de Nederlandse occasionmarkt? Acht inzichten uit het RDW-kentekenregister en de CBS-pompprijzen, met per inzicht wat het betekent als je nu een occasion zoekt.

Editie april 2026 · cijfers tot en met 30 april · bron RDW Open Data en CBS

145.099occasions van eigenaar gewisseld en sindsdien niet doorverkocht
26.154gebruikte auto’s geïmporteerd
25.924nieuwe auto’s op kenteken
€ 2,323gemiddeld per liter Euro95
Inzicht 11/8

Elektrische occasions
op het hoogste aandeel van dit jaar.

Van de 145.099 occasions die in april van eigenaar wisselden en sindsdien niet opnieuw, was 8,4% elektrisch: het hoogste aandeel van dit jaar. Benzine zakte naar 68,6%. Bij nieuwe auto’s is 37,3% elektrisch, bij gebruikte importauto’s 7,8%.

Brandstof per groep, aandeel in april 2026

Occasionsvan eigenaar gewisseld
Importgebruikt ingevoerd
Nieuwnieuwe auto’s
  • Benzine
  • Hybride
  • Elektrisch
  • Diesel
  • Overig

Voor kopers: Na de prijsstijgingen aan de pomp zochten meer kopers een elektrische occasion. Vergelijk bij een EV vooral de accuconditie en de actieradius, bijvoorbeeld met onze EV accucalculator.

Inzicht 22/8

Golf en Polo
ruim voor de rest.

De Volkswagen Golf wisselde in april 4.628 keer van eigenaar en de Polo 4.185 keer. Daarmee werd de Golf bijna twee keer zo vaak verhandeld als de Toyota Yaris op drie (2.389). De Ford Focus (2.362) en Fiesta (2.337) volgen vlak daarachter.

Meest verhandelde occasions, aantal eigenaarswissels in april 2026

  1. 1Volkswagen Golf 4.628
  2. 2Volkswagen Polo 4.185
  3. 3Toyota Yaris 2.389
  4. 4Ford Focus 2.362
  5. 5Ford Fiesta 2.337
  6. 6Toyota Aygo 2.203
  7. 7Renault Clio 2.097
  8. 8Opel Corsa 2.076
  9. 9Kia Picanto 2.068
  10. 10Fiat 500 2.017

Top 10 merken in april 2026

Audi staat in april zesde bij nieuwe auto’s, vlak voor Volvo. Bij occasions sluit Audi de top tien af en ontbreekt Volvo in die lijst.

Occasions eigenaarswissels

  1. 1Volkswagen 17.368
  2. 2Peugeot 9.857
  3. 3Toyota 9.305
  4. 4Opel 8.913
  5. 5Ford 8.893
  6. 6Renault 8.188
  7. 7BMW 7.268
  8. 8Kia 6.757
  9. 9Mercedes-Benz 6.501
  10. 10Audi 6.374

Nieuwe auto’s eerste kenteken

  1. 1Kia 2.674
  2. 2Toyota 2.160
  3. 3Volkswagen 1.917
  4. 4Skoda 1.694
  5. 5Renault 1.523
  6. 6Audi 1.359
  7. 7Volvo 1.354
  8. 8Hyundai 1.311
  9. 9BMW 1.273
  10. 10Peugeot 1.008

Voor kopers: Bij populaire modellen heb je veel keus en kun je prijzen goed vergelijken. Vergelijk op bouwjaar, motor en uitvoering, en lees vooraf de bekende gebreken van het model.

Inzicht 33/8

Een derde van de occasions
is jonger dan 6 jaar.

Van de occasions uit ons overzicht van april is 34% jonger dan 6 jaar; 20,4% valt in de klasse 3 tot 6 jaar. De mediane leeftijd is 9,5 jaar. Benzineauto’s zijn met 13,3 jaar het oudst, elektrische occasions 4 jaar en hybrides 3,5 jaar.

Leeftijd van verhandelde occasions, aandeel per klasse

13,6% 0 tot 3 jaar
20,4% 3 tot 6 jaar
17,6% 6 tot 10 jaar
18,7% 10 tot 15 jaar
17,9% 15 tot 20 jaar
11,8% 20 jaar en ouder

Mediane leeftijd per brandstof

13,3 jaarBenzine
3,5 jaarHybride
4,0 jaarElektrisch
11,7 jaarDiesel

Voor kopers: Een auto van 3 tot 6 jaar is vaak een ex-leaseauto met veel kilometers. Kijk daarom naar de onderhoudshistorie en de kilometerstand in verhouding tot de leeftijd.

Inzicht 44/8

Importauto’s worden
vaker elektrisch.

In april kregen 26.154 gebruikte personenauto’s voor het eerst een Nederlands kenteken, 6.112 minder dan in maart. Wel was 7,8% elektrisch, tegen 5,6% in maart. De Volkswagen Golf (724) en Tiguan (593) werden het vaakst ingevoerd; de mediane leeftijd is 3,6 jaar.

26.154gebruikte auto’s kregen in april 2026 voor het eerst een Nederlands kenteken, mediaan 3,6 jaar oud

Meest geïmporteerde occasions

  1. 1Volkswagen Golf 724
  2. 2Volkswagen Tiguan 593
  3. 3Volkswagen Polo 567
  4. 4Ford Kuga 523
  5. 5Volvo XC40 513
  6. 6Volvo XC60 498
  7. 7Volkswagen T-Roc 444
  8. 8Toyota Yaris Cross 414

Voor kopers: Bij een geïmporteerde EV kent de RDW de historie van vóór de invoer niet. Vraag om buitenlandse onderhoudspapieren, laat de accu controleren en check met de import check wanneer de auto naar Nederland kwam.

Inzicht 55/8

1 op 41 occasions
heeft een onlogische tellerstand.

Van de occasions die in april van eigenaar wisselden, hebben er nu 3.527 volgens de RDW een onlogische tellerstand. Bij 10.574 auto’s, 7,3%, staat nu nog een terugroepactie open. De Opel Astra (628) en BMW 3-serie (519) komen het vaakst voor.

1 op 41verhandelde occasions heeft nu volgens de RDW een onlogische tellerstand (3.527 auto’s)
7,3%heeft nu nog een openstaande terugroepactie (10.574 auto’s)

Meeste openstaande terugroepacties onder verhandelde occasions

  • Opel Astra 628
  • BMW 3-serie 519
  • Volkswagen Polo 472
  • Ford Kuga 471
  • Peugeot 107 311
  • BMW 1-serie 294

Voor kopers: Een onlogische tellerstand hoeft geen fraude te zijn, maar vraag altijd om uitleg en bewijs. Een openstaande terugroepactie wordt gratis door de dealer van het merk uitgevoerd: check het vóór de koop op kenteken.

Inzicht 66/8

Banden, licht en lekkages
in de APK-top 6.

Keurmeesters registreerden in april 925.300 gebreken bij lichte voertuigen. Bandenspanning (141.965) en te weinig profiel (83.838) staan bovenaan. Ook een verkeerd afgesteld dimlicht (55.898) en overmatige vloeistoflekkage (40.705) komen veel voor.

Meest geconstateerde APK-gebreken bij personen- en bestelauto’s, april 2026

  1. 1Bandenspanning niet op juiste waarde 141.965
  2. 2Band onvoldoende profiel 83.838
  3. 3Dimlicht onjuist afgesteld 55.898
  4. 4Band(en) aanwezig met een profieldiepte van 1,6 t/m 2,5 mm 45.350
  5. 5Kentekenplaatverlichting werkt niet (goed) / ontbreekt 42.537
  6. 6Overmatige vloeistoflekkage overige vloeistoffen 40.705
  7. 7Ruitenwisserinstallatie geeft onvoldoende zicht 37.271
  8. 8Band beschadigd 30.609

Voor kopers: Kleine punten als bandenspanning of een kapot lampje zeggen weinig over een occasion. Een lekkage wel: kijk in de APK-gebrekenhistorie of die al eerder is gevonden.

Inzicht 77/8

Ook in april
werd tanken duurder.

Een liter Euro95 kostte in april gemiddeld € 2,323, 7,4 cent meer dan in maart. Diesel steeg 11,8 cent naar € 2,412 en is daarmee 8,9 cent duurder dan benzine. LPG werd 11 cent duurder en kostte voor het eerst dit jaar meer dan een euro: € 1,038. De CBS-cijfers lopen tot en met 30 april.

Landelijke gemiddelde pompprijs per dag, euro per liter (CBS, tot en met 30 april)

2,202,252,302,352,402,452,502,552,602,65 1 apr8 apr15 apr22 apr30 apr 2,202,252,302,352,402,452,502,552,602,65 1 apr15 apr30 apr
  • Euro95
  • Diesel
BrandstofMaartAprilVerschil
Euro95€ 2,249€ 2,323+7,4 ct
Diesel€ 2,294€ 2,412+11,8 ct
LPG€ 0,928€ 1,038+11,0 ct

Voor kopers: Voor een benzineauto die 12.000 km per jaar rijdt met 1 op 15 kost deze stijging ongeveer 59 euro per jaar. Rijd je veel, dan telt het verbruik van een occasion zwaarder dan ooit.

Inzicht 88/8

De Skoda Elroq
is de nieuwe auto van april.

In april kregen 25.924 nieuwe personenauto’s een kenteken, 5.799 minder dan in maart. De elektrische Skoda Elroq was het populairst (690), voor de Kia Picanto (623) en Toyota Aygo X (573). Op elke nieuwe auto wisselden 5,6 occasions van eigenaar; in oudere maanden valt die verhouding lager uit, omdat later doorverkochte auto’s niet meer meetellen.

5,6xzoveel eigenaarswissels van occasions als nieuwe auto’s op kenteken in april 2026, alleen de occasions die sindsdien niet opnieuw zijn verkocht. Het werkelijke aantal eigenaarswissels lag hoger, zie de verantwoording.

Meest verkochte nieuwe auto’s

  1. 1Skoda Elroq 690
  2. 2Kia Picanto 623
  3. 3Toyota Aygo X 573
  4. 4Hyundai Kona 525
  5. 5Kia EV3 524

Voor kopers: De elektrische nieuwe auto’s van nu zijn de occasions van over drie tot vijf jaar. Wil je elektrisch rijden maar niet nieuw kopen, dan krijg je de komende jaren steeds meer keus.

AchtergrondCBS, 1 januari 2026

Het Nederlandse wagenpark
per 1 januari 2026

Per 1 januari 2026 zijn er 82.112 minder diesels dan een jaar eerder. Het aantal diesels daalt terwijl het totale wagenpark groeit.

9.415.540actieve personenauto’s+167.730 tegenover 1 januari 2025
28,9%is 15 jaar of ouderwas 27,6% een jaar eerder
21,5%heeft een stekkerwas 17,5% een jaar eerder
12,3%staat op naam van een bedrijf1.154.344 auto’s

Leeftijd van het wagenpark

  1. jonger dan 5 jaar 22,5%
  2. 5 tot 9 jaar 21,0%
  3. 9 tot 15 jaar 27,6%
  4. 15 tot 20 jaar 17,2%
  5. 20 jaar en ouder 11,7%

Brandstof (hoofdbrandstof volgens het CBS)

  • Benzine 71,3%incl. hybride zonder stekker
  • Met stekker 21,5%elektrisch en plug-in hybride
  • Diesel 6,2%
  • LPG en overig 1,0%

Bron: CBS StatLine 85243NED en 85237NED, actieve personenauto’s per 1 januari 2026. Het CBS publiceert het wagenpark één keer per jaar; daarom tonen alle edities uit 2026 dezelfde stand.

Verantwoording

Alle cijfers over april 2026 komen uit openbare bronnen. Sommige cijfers tonen de stand van nu en niet die van toen; dat staat hieronder per cijfer. We schatten of modelleren niets bij.

Andere edities

Handige tools

Direct een kenteken controleren?

Gratis APK, NAP, WOK en alle RDW-gegevens, binnen 2 seconden.

NL

Scan je kenteken met de camera