Terugroepmonitor

7 inzichten over terugroepacties in oktober

Wat gebeurde er in oktober 2026 met terugroepacties van voertuigen in Nederland? Zeven inzichten uit RDW Open Data, met per inzicht wat het betekent voor jou als autobezitter of occasionkoper.

Editie oktober 2026 · bron RDW Open Data

49nieuwe terugroepacties gepubliceerd in oktober
34daarvan met risico “ernstig” volgens de RDW
55.033Nederlandse voertuigen bij deze acties
949.198voertuigen met een actie die nog niet als hersteld is gemeld (alle acties, nu)
Inzicht 11/7

49 nieuwe terugroepacties in oktober.
Meer dan in elke maand sinds begin 2024.

De RDW publiceerde in oktober 49 nieuwe terugroepacties, 9 meer dan in september en 11 meer dan in oktober 2025. Geen enkele maand sinds januari 2024 telde er meer; de vorige hoogste stand was 48, in november 2024. Bij 19 van de 49 acties zijn (nog) geen Nederlandse kentekens gekoppeld.

Nieuwe terugroepacties per maand, gepubliceerd door de RDW (oktober is de hoogste maand sinds januari 2024)

jan 202419terugroepacties jan 2024 feb 202431terugroepacties feb maa 202418terugroepacties maa apr 202433terugroepacties apr mei 202418terugroepacties mei jun 202424terugroepacties jun jul 202429terugroepacties jul aug 202415terugroepacties aug sep 202428terugroepacties sep okt 202439terugroepacties okt nov 202448terugroepacties nov dec 202436terugroepacties dec jan 202527terugroepacties jan 2025 feb 202521terugroepacties feb maa 202522terugroepacties maa apr 202534terugroepacties apr mei 202525terugroepacties mei jun 202532terugroepacties jun jul 202540terugroepacties jul aug 202532terugroepacties aug sep 202535terugroepacties sep okt 202538terugroepacties okt nov 202523terugroepacties nov dec 202534terugroepacties dec jan 202625terugroepacties jan 2026 feb 202634terugroepacties feb maa 202638terugroepacties maa apr 202636terugroepacties apr mei 202624terugroepacties mei jun 202630terugroepacties jun jul 202633terugroepacties jul aug 202631terugroepacties aug sep 202640terugroepacties sep okt 202649terugroepacties okt

Voor autobezitters: Wacht niet alleen op een brief: check zelf af en toe je kenteken, bijvoorbeeld met de terugroepactie check van PlateScout. Heb je een importauto of twijfel je? Vraag de merkdealer dan ook om een controle op het chassisnummer (VIN). Volgens de RDW leveren fabrikanten namelijk niet altijd alle gegevens aan het register aan.

Inzicht 22/7

Bijna 7 op 10 nieuwe acties
krijgt van de RDW het oordeel ernstig.

De RDW beoordeelde het risico bij 34 van de 49 nieuwe acties als ernstig en bij 15 als gemiddeld. Het vaakst genoemde mogelijke gevaar is een (verkeers)ongeval met letselschade, bij 20 acties. Een verhoogde kans op letsel bij een ongeval en brand met letselschade staan elk bij 14 acties. Een actie kan meer dan één gevaar hebben.

34acties met risicobeoordeling “ernstig”
15acties met risicobeoordeling “gemiddeld”

Mogelijk gevaar volgens de RDW, aantal acties (een actie kan meer dan één gevaar hebben)

  1. Een (verkeers)ongeval met letselschade 20
  2. Verhoogde kans op letsel bij een ongeval 14
  3. Brand met letselschade 14
  4. Het belasten van het milieu 11

Voor autobezitters: Staat er een ernstige actie op jouw kenteken, maak dan meteen een afspraak bij de dealer. Volg tot het herstel de tijdelijke instructies van de fabrikant op. Vraagt de fabrikant je om niet meer te rijden, gebruik de auto dan niet en overleg hoe hij veilig bij de hersteller komt.

Inzicht 33/7

De meeste defecten zitten
in de bescherming van inzittenden.

Bij 12 van de 49 nieuwe acties zit het defect in carrosseriedelen die inzittenden beschermen. Daarna volgen de elektrische installatie met 11 acties en de motor, inclusief brandstof-, smeer- en koelsysteem, met 10. Samen zijn die drie categorieën goed voor 33 acties, twee op de drie.

Onderdeel waar het defect zit, aantal acties in oktober 2026

  1. Carrosserie (beschermingsmiddelen inzittenden) 12
  2. Elektrische installatie 11
  3. Motor inclusief brandstof-, smeer- en koelsysteem 10
  4. Krachtoverbrenging 2
  5. Carrosserie (deuren, motorkap, laadkleppen) 2
  6. Reminrichting 2
  7. Lichten, lichtsignalen en retroreflectie 2
  8. Carrosserie (diverse) 2

Voor autobezitters: Lees in de brief om welk onderdeel het gaat en wat het mogelijke gevaar is. Laat het herstel ook uitvoeren als je zelf niets aan de auto merkt. Volgens de RDW is herstel in het kader van een terugroepactie gratis.

Inzicht 44/7

Volvo EX30 en BMW
goed voor bijna twee derde van de auto’s.

Aan de acties van oktober zijn 55.033 Nederlandse voertuigen gekoppeld. De grootste gaat over de hoofdsteunkussens van de Volvo EX30: 18.911 auto’s, waarvan er 18.682 nog niet als hersteld zijn gemeld. BMW volgt met een actie voor de gasgenerator van de bestuurdersairbag bij 16.828 auto’s, waarvan er volgens de registratie nog 6.047 openstaan. Bij campers op Mercedes Sprinter-basis gaat het om 5.723 voertuigen met Takata-airbags.

De vijf acties uit oktober 2026 met de meeste Nederlandse voertuigen

  1. 1

    Volvo EX30, EX30CC

    De bevestiging van de hoofdsteunkussens van de voorstoelen is mogelijk niet sterk genoeg.

    Ernstig Verhoogde kans op letsel bij een ongeval
    18.911in Nederland18.682 nog niet hersteld gemeld
  2. 2

    BMW 1 Serie, 2 Serie, 3 Serie, 4 Serie, 5 Serie, 6 Serie

    De gasgenerator van de bestuurdersairbag kan bij activering door een aanrijding mogelijk ongecontroleerd tot ontploffing komen als gevolg van veroudering.

    Ernstig Verhoogde kans op letsel bij een ongeval
    16.828in Nederland6.047 nog niet hersteld gemeld
  3. 3

    9 merken (o.a. Bürstner, CS, Dethleffs) Mercedes-Benz Sprinter, Sprinter

    Bij bepaalde klimaatomstandigheden kan na verloop van tijd een chemische verandering ontstaan in het drijfgas van de gasgenerator van bepaalde Takata-airbags.

    Ernstig Verhoogde kans op letsel bij een ongeval
    5.723in Nederland5.723 nog niet hersteld gemeld
  4. 4

    Hyundai Inster

    Een klep in het koelsysteem kan defect raken.

    Gemiddeld Brand met letselschadeHet belasten van het milieu
    2.706in Nederland2.161 nog niet hersteld gemeld
  5. 5

    Dodge RAM

    De bevestiging van de gordelsluiting op de tweede zitrij is mogelijk niet goed vastgezet aan de carrosserie.

    Ernstig Verhoogde kans op letsel bij een ongeval
    2.411in Nederland2.411 nog niet hersteld gemeld

19 van de 49 acties hebben (nog) geen gekoppelde Nederlandse kentekens.

Voor autobezitters: Rijd je een EX30, een BMW of een camper op Sprinter-basis? Check dan je kenteken met de terugroepactie check van PlateScout en bel bij een open actie je dealer voor een afspraak. Koop je zo’n auto tweedehands, vraag dan om bewijs dat de actie is uitgevoerd.

Inzicht 55/7

Ford had de meeste nieuwe acties.
BMW, Mercedes-Benz en Volkswagen volgen.

Ford had in oktober 5 nieuwe terugroepacties, BMW, Mercedes-Benz en Volkswagen elk 4. Jeep, Peugeot en Dodge hadden er 3. Het gaat hier om het aantal acties, niet om het aantal auto’s: de Ford-actie voor de Mustang Mach-E telt 1.170 Nederlandse voertuigen, de Volvo EX30-actie alleen al 18.911.

Merken met de meeste nieuwe terugroepacties in oktober 2026 (een actie kan meerdere merken raken)

  1. 1Ford 5
  2. 2BMW 4
  3. 3Mercedes-Benz 4
  4. 4Volkswagen 4
  5. 5Jeep 3
  6. 6Peugeot 3
  7. 7Dodge 3
  8. 8Land Rover 2
  9. 9Hyundai 2
  10. 10Alpina 2

Voor autobezitters: Het aantal acties van een merk zegt weinig over jouw auto. Een actie kan over een klein aantal of over tienduizenden voertuigen gaan, en geldt alleen voor bepaalde modellen. Kijk dus niet naar het merk, maar check je eigen kenteken.

Inzicht 66/7

1 op de 15 personenauto’s
heeft volgens het register een open actie.

Bij 949.198 voertuigen staat volgens de RDW-registratie nog een terugroepactie open, waarvan 737.833 personenauto’s: ongeveer 1 op de 15. Bij BMW gaat het om 25,3% van de personenauto’s op kenteken, ongeveer een op de vier. Mercedes-Benz en Opel volgen met 14,9% en 14,8%; bij Volkswagen is het 5%.

1 op de 15personenauto’s op kenteken heeft nu een openstaande terugroepactie (737.833 auto’s)

Aandeel personenauto’s met een open actie, bij de tien merken met de meeste open acties

  1. BMW 25,3%
  2. Mercedes-Benz 14,9%
  3. Opel 14,8%
  4. Hyundai 8,4%
  5. Volvo 7,3%
  6. Peugeot 6,8%
  7. Ford 6,3%
  8. Audi 6,2%
  9. Volkswagen 5,0%
  10. Toyota 4,2%

Voor autobezitters: Open betekent dat de producent nog geen herstel heeft gemeld, niet dat de auto aantoonbaar onveilig is. Volgens de RDW kan het enkele weken duren voordat een herstel zichtbaar is in de kentekencheck. Is je auto al hersteld, bewaar dan de werkorder. Staat de actie er daarna nog, neem dan contact op met de dealer of importeur: de RDW kan een actie niet zelf voor je afmelden.

Inzicht 77/7

Bij acties uit 2020 is bijna 9 op 10
als hersteld gemeld.

Voor 87,9% van de voertuigen bij acties uit 2020 heeft de producent herstel gemeld. Bij acties uit 2025 is dat 67%, bij acties uit 2026 48,8%. De acties van dit jaar lopen nog kort en ook eerder RDW-onderzoek liet zien dat het herstelpercentage oploopt naarmate een actie langer loopt; dat verklaart waarschijnlijk een deel van het verschil. Maar ook bij acties uit 2020 staat nog ruim 1 op de 10 voertuigen niet als hersteld geregistreerd.

Aandeel voertuigen waarvoor herstel is gemeld, per jaar waarin de actie is gepubliceerd

88% 2020
82% 2021
77% 2022
70% 2023
75% 2024
67% 2025
49% 2026

Voor autobezitters: Koop je een occasion, kijk dan ook naar oudere acties op het kenteken, bijvoorbeeld met de terugroepactie check van PlateScout. Vraag de verkoper om het herstelbewijs, of spreek schriftelijk af dat de actie vóór aflevering wordt uitgevoerd.

Verantwoording

Alle cijfers komen uit RDW Open Data, opgehaald op 3 november 2026. We schatten of modelleren niets bij.

Handige tools

Direct een kenteken controleren?

Gratis APK, NAP, WOK en alle RDW-gegevens, binnen 2 seconden.

NL

Scan je kenteken met de camera